emeklilikhaber
23 Takipçi | 546 Takip
Kategorilerim

SGK Hizmet Birleştirme İşlemleri

SGK Askerlik Borçlanması

Emekli Maaşları

Herkese maaş bağlanması

Eksik SGK prim günleri

Askerlik borçlanması hesaplama

Çalışan Emekliler

SSK İlk İşe Giriş Tarihi

Emekli Maaş Zammı

Çalışma Hayatı

5375 Günden Emeklilik

Askerlik Borçlanmasıyla Erken Emeklilik

5750 Günden Emeklilik

50 Yaşında Emeklilik

5900 Günden Emeklilik

5300 Günden Emeklilik

Dul Aylığı

İkramiye farkı için dava açma

5825 günden emeklilik

Ölüm aylığı talebi

Emekli emlak vergisi öder mi?

56 Yaşında Emeklilik

Emeklilere 100 TL Seyyanen Zam

Fiili Hizmet Süresi Zammı

Malulen Emeklilik Şartları

5675 Günden Emeklilik

İsteğe Bağlı Sigorta

Erken Emeklilik

Engelli Hakkıyla Emeklilik

Emekli maaş artışları

Haber

TÜFE Artış Oranı

Çifte emeklilik

Kıdem tazminatı hesaplama

Tam emekli ikramiyesi

Emeklilik şartlarının eşitlenmesi

Genel sağlık sigortasında revizyon

5100 Günden Emeklilik

Son 7 Yıl Kuralı

Erken Emekli Olma İhtimali

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

Geriye Dönük Bağ-kur Borçlanması

Sigortasız çalıştırılanlara emeklilik

Düşük prim ödeyerek emeklilik

Emeklilikte Yaşa Takılanlar

Devlet Memuru

62 Yaşında Emeklilik

Yurtdışı Borçlanması

58 Yaşında Emeklilik

3760 Günden Emeklilik

Polis Emeklilik Hesaplama

49 Yaşında Emeklilik

Doğum Borçlanması

Emeklilik Formülleri

60 Yaşında Emeklilik

SSK Emeklilik Hesaplama

7000 Günden Emeklilik

Memur Emeklileri

Sağlık Yardımı

Bağ-kur Kaydı Olmayanlar

Ek-5 Tarım SSK

Askerlik Borçlanması

Vergi İndirim Belgesi

Yetim Aylığı

Emekli İkramiyesi

3600 Günden Emeklilik

Bağ-kur Emeklilik Hesaplama

İşsizlik Maaşı

Memur Emeklilik Hesaplama

5000 Günden Emeklilik

Maaş Farkları

Kıdem Tazminatı

9000 Günden Emeklilik

İsteğe Bağlı Bağ-kur

Ev Hanımı Emeklilik

Hizmet Tespit Davası

Karşılaştırmalı Emeklilik Hesaplama

18 ay askerlik borçlanması

Yaş haddinden emeklilik

SSK erken emeklilik

Sigorta başlangıç tarihinin önemi

5075 günden emeklilik

Emekli kız çocuğuna yetim aylığı

Babam ne zaman emekli olur?

Ne zaman emekli olabilirim?

Primi 3600 güne tamamlayıp emeklilik

Vergi indirim belgesini geç almak

4500 günden emeklilik

5450 günden emeklilik

Milli mücadele aylığı

Yıllık izin hesabı

Yüksek kazanç üstünden prim ödeme

Aylık bağlama oranı

SSK yetim aylığı alma şartları

Malul erkek çocuğuna aylık bağlanması

Emekli Sandığı yetim aylığı

Kıdem tazminatı alabilir yazısı

Sosyal güvenlik destek primi

Engelli aylığının kesilmesi

Ödenmeyen yıllık izin ücreti

5525 günden emeklilik

Diğer İçeriklerim (2236)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (23)
19 01 2009

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA

.... • En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Sorularınız İçin Yazın:

emeklilikuzman@gmail.com


Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

Al sana sosyal devlet: Bebeğe 70, buzağıya 350 TL süt parası !

Bebeğe 70, buzağıya 350 TL süt parası

Yeni Sosyal Güvenlik Yasası’yla 65 yaşında emekli olabilecek çocuklara, süt yardımı da beklenen rakamın çok altında geldi. Yasanın ilk halinde 1.277 lira olan süt yardımı SGK Yönetim Kurulu tarafından 70 TL olarak belirlendi.
 
YASEMİN ARPA
NTV-MSNBC


İSTANBUL - 1 Ocak 2009’dan itibaren geçerli olacak süt yardımı (emzirme-doğum yardımı) SSK ve Bağ-Kur’lular için 70 TL olarak belirlendi. 2009’da ineklerin yapacağı her buzağı için verilecek doğum parası ise melez ırkta 300, saf ırkta 350 TL olacak. SSK’lılar ve Bağ-Kur’lular için cenaze yardımını rakamı da 289 TL olarak belirlendi. Sosyal Güvenlik Müşavirleri Derneği Başkanı Ali Tezel, NTVMSNBC’ye yeni süt yardımı ve cenaze yardımı miktarlarıyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: Bir yılda ne değişti de 1.200 TL’den 70 TL’ye düştük? Devede kulak tüyü. Her yıl 80 milyar TL’lik bütçesi olan, her yıl 50 milyar TL emekli maaşı, 30 milyar TL sağlık harcaması yapan sosyal güvenlik kuruluşunda 70 TL süt parası devede kulak. Doğarken kötü, çalışırken kötü, ölünce kötü. Sosyal Güvenlik Yasası öyle bir hale getirildi ki insanlar doğduklarına sevinemiyorlar, yaşadıklarına sevinemiyorlar. 
Haberin devamı
 

Süt ve cenaze yardımını belirleme yetkisi, sosyal güvenlik reformunun yasalaşması süresince tartışmalara yol açmış ve sendikalarla hükümetin anlaşamaması nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu’na bırakılmıştı.

SGK Yönetim Kurumu 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak süt ve cenaze yardımı rakamlarını belirledi. Sosyal Güvenlik Müşavirleri Derneği Başkanı Ali Tezel, milyonlarca çalışanı ilgilendiren yardımlarla ilgili yeni rakamları ve süreci NTVMSNBC’ye değerlendirdi:

MEMUR ÇOCUKLARI STANDART BİRLİĞİNİN DIŞINDA
Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu, Ekim-Kasım-Aralık ayında toplanıp bir karara varamadı, her toplantı kavgayla sonuçlandı. En son Ocak ayında toplandılar ve süt parasını SSK ve Bağ-Kur’lular için 70 TL olarak öngördü. Bir kez 70 TL süt parası (emzirme yardımı, doğum yardımı parası) verilecek. Ama memurlarda durum yine farklı. Memurlar önce 133 lira 76 kuruş doğum yardımı parası verilecek. Sonra da her ay çocuk için 13 lira 38 kuruş çocuk yardımı yapılacak. Yani memurlarla ilgili sistem yine eskisi gibi devam ediyor. Ama SSK ve Bağ-Kur’lular için sistem yeni getirilen düzenlemeyle sürdürülecek. Norm ve standart birliğinin yalnızca SSK ve Bağ-Kur’lular için sağlanabildiği, memurlar için farklı durumun yine devam ettiğini, memurların norm ve standart birliği içine alınmadığını, ayrıcalıklı durumlarının devam ettiğini söyleyebiliriz.

BUZAĞILARA ÇOCUKLARDAN 5 KAT FAZLA SÜT YARDIMI
İnsanların çocuklarına 70 TL, memura 133 TL doğum parası veriyoruz ama bir de ineklerin çocukları diyebileceğimiz buzağıların durumları var. 2008 yılında buzağılara verilen para her doğum için 140 TL idi. 2009 yılında da bu rakam melez ırkta 300, saf ırkta 350 TL oldu. SSK ve Bağ-Kur’luların çocuğuna ineklerin çocukları buzağılara 5 kat fazla süt yardımı, süt parası veriliyor.

NE DEĞİŞTİ DE 1.200 TL’DEN 70 TL’YE DÜŞTÜK?
Süt parası belirlenirken hangi kriterlerin esas alınarak hesaplama yapıldığı sorusuna Tezel’in verdiği yanıt şöyle: Bütçe rakamları. Çocuğun önemi yok burada. Ortaya konulacak bilimsel bir kriter yok. Kriter keyfilik. 70 TL’lik süt parasının çocuğa 6 ay boyunca yetmeyeceği aşikar. Çünkü 1 yıllık dönemde 1.200 TL’den 70 TL’ye düşürüldü. Daha 1 yıl önce her doğan çocuk için 1.200 TL vereceğim diyen devlet, şimdi 70 TL vereceğim diyor. Bir yılda ne değişti de 1.200 TL’den 70 TL’ye düştük? Devede kulak tüyü. Her yıl 80 milyar TL’lik bütçesi olan, her yıl 50 milyar TL emekli maaşı, 30 milyar TL sağlık harcaması yapan sosyal güvenlik kuruluşunda 70 TL sütü parası devede kulak.

SÜT PARASINDA NEREDEN NEREYE GELİNDİ?
Tezel, süt parasıyla ilgili farklı rakamların konuşulduğu tartışmalı ve uzun süreci şöyle özetliyor:
Reformun ilk halinde, yasanın 2007 versiyonunda süt parası (emzirme yardımı ya da doğum yardımı da deniyor), SSK’lı doğan bebekler için 50 TL, Bağ-Kur’lular için 0 TL, memurlar için de 125 TL idi. Yasanın ilk halinde bu rakamın az olduğu, süt parasının asgari ücretin üçte biri olmak kaydıyla 6 ay süreyle ödeneceği söylenmişti. Asgari ücreti 600 lira olarak öngörürsek, altı ay süreyle bu rakam 1.200 TL yapacaktı. Ancak yine 2007 Bütçe Kanunu TBMM’de görüşülürken son anda verilen bir önerge ile süt parasının asgari ücretin üçte biri olarak 6 ay süreyle değil de toplamda 360 TL olması öngörüldü. Fakat reform yürürlüğe girince bundan da vazgeçildi. Bu sefer dediler ki; bu para da çok, biz bunu SGK Yönetim Kurulu’na bırakalım.

Tezel’in cenaze yardımı ile ilgili değerlendirmeleri de şöyle: Sosyal güvenlik reformu SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı arasındaki norm ve standart birliği sağlamak amacıyla yapıldı. Yasanın çıktığı tarihte, Bağ-Kur’lu birisi vefat ettiğinde 235 TL cenaze yardımı, SSK’lı vefat ettiğinde 247 TL cenaze yardımı, emekli sandığına mensup biri vefat ettiğinde kendisi için 940, eşi ve yakınları içinse 470 TL kadar cenaze yardımı veriliyordu.

Norm ve standart birliği sağlamak için getirilen yasanın ilk halinde (1.1.2007 günü yürürlüğe girecek olan versiyonunda) her bir SSK’lı, Bağ-Kur’lu ve Emekli Sandığı çalışanları için 3 asgari ücret karşılığında cenaze yardımı ödenmesi öngörülmüştü. Ancak bu üç asgari ücret karşılığı cenaze yardımı daha yürürlüğe girmemişti ki, 2006 sonunda 2007 yılına ait bütçe görüşmeleri sürerken yapılan bir değişiklik ile cenaze yardımının 3 değil 1 asgari ücret olarak uygulanacağı kararlaştırılmıştı. Yani daha yasa yürürlüğe girmeden 3 asgari ücretten vazgeçilmişti. Fakat ne hikmetse bu da çok geldi. Daha sonra bu rakamın SGK Yönetim Kurulu’na bırakılacağı yasa metnine geçirildi.

DOĞARKEN DE ÖLÜRKEN DE FARKLI
Yasa daha önce 1.800 TL ya da 1 asgari ücret karşılığı 666 TL’yi kabul etmişken, Yönetim Kurulu bundan daha düşük bir rakamı seçerek SSK’lılar ve Bağ-Kur’lular için cenaze yardımını 289 TL olarak belirledi. Bu rakam 1 Ocak 2009 gününden itibaren geçerli olacak. Norm ve standart birliği için yola çıkan sosyal güvenlik reformu, memurlar için bunu değiştirmedi. Memurlar için cenaze ödeneği Devlet Memurları Kanunu gereğince, kendisi vefat ederse 1.016 lira 60 kuruş, eşi ve çocuğu vefat ederse bunun yarısı olan 508 lira 30 kuruş cenaze yardımı verilecek.

DOĞARKEN KÖTÜ, ÇALIŞIRKEN KÖTÜ, ÖLÜNCE KÖTÜ...
Yeni yasayla çocuklara daha az süt daha az cenaze yardımı parası. Doğarken kötü, çalışırken kötü, ölünce kötü. Sosyal Güvenlik Yasası öyle bir hale getirildi ki, insanlar doğduklarına sevinemiyorlar, yaşadıklarına sevinemiyorlar. Öldüklerinde de aileleri cenazemizi devlet kaldırdı diye sevinemeyecekler.

 

1092
0
0
Yorum Yaz
SGK EMEKLİLİK REHBERİ
 1. Son 300 Haber
 2. Emeklilik Soru Cevap
 3. 81 SGK İl Müdürlüğü
 4. SGK Bilgi Bankası
 5. Kadınların SSK emeklilik şartları
 6. Erkeklerin SSK emeklilik şartları
 7. Kıdem tazminatı hesabı
 8. SSK kodları
 9. Bağ-kur tahsis emeklilik
 10. Bağ-kur prim borçları ve ödemeleri
 11. Emekli Sandığı Soru Cevap
 12. Yurtdışı Borçlanması
 13. Askerlik Borçlanması
 14. İsteğe bağlı sigortalılık
 15. Yabancı Ülkelerdeki Ataşelikler ve Türk Sosyal Güvenlik Kuruluşları
 16. Bağ-kur emekli aylığı
 17. 5510 sayılı yasa
 18. Fiili hizmet zammı
 19. Genel Sağlık Sigortası
 20. Evlenme yardımı
 21. e-devlet Uygulaması
 22. Vergi Dilekçematik
 23. Bağ-kur Malülen Emeklilik
 24. Bağ-kur Dul ve Yetim Aylıkları
 25. SSK yaşlılık aylığı