03 06 2010

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com


SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA

.... • En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Sorularınız İçin Yazın:

emeklilikuzman@gmail.com


Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

Bağ-kur borçlarınızın silinmesi için yapılması gerekenler hk.

5 yıl ve daha fazlaki Bağ-kur borçlarınızın silinmesi için yapılması gerekenler hk.

 

Ali ÖZTÜRK Ekonomist

emeklilikhaber@gmail.com

www.emeklilikhaber.com

 

Değerli okurlar merhaba;

 

Bildiğiniz üzere 30 Nisan 2008 itibariyle 5 yıl ve daha  fazla Bağ-kur prim borcu olanların borçlarının  otomatik olarak silinmesi gerekiyor.

 

Aslında bu silinme işlemi için sigortalının başvuru da  dahil herhangi bir şey yapması gerekmiyor.

 

Fakat bu durum Bağkur dosyasında tüm evrakları tamam olanlar için geçerli. Bağ-kur memurları  vatandaşın 30 Nisan 2008 itibariyle 5 yıldan fazla borcu varsa ve  dosyasında da her şeyi tamamsa hemen gerekeni yapıyorlar. Sonrada  sigortalıya borçlarını sildiklerine dair resmi yazıyı gönderiyorlar. Bu yazıda ayrıca silinen dönemi tekrar canlandırma haklarının olduğu da belirtiliyor. Her ihtimale karşı yazı ekine eski ve en bilinen adıyla İB formu dediğimiz sigortalılık belgesini de ekleyerek  ‘’ticari faaliyete devam ediyorsanız bildirin’’ diye not düşüyorlar.

 

İŞTE BORCU SİLİNENLERE GÖNDERİLEN RESMİ BAĞKUR YAZISI

 

Konu: 5510 sayılı Kanunun Geçici 17. Maddesine Göre Terkiniz

 

         Kurumumuzun 1479/ 2926 sayılı kanuna göre …………… Bağ-kur numarası ile gün/ay/yıl tarihinde başlayan sigortalılığınız 01.10.2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı kanunun geçici 17 inci maddesine göre 30.04.2008 tarihi itibariyle 5 yılı aşan süreye ilişkin prim borcunuzun bulunması nedeniyle gün/ay/yıl  tarihi itibariyle durdurulmuştur.

         5510 sayılı kanunun geçici 17 inci maddesi gereği durdurulan sigortalılık sürenizi talep etmeniz halinde 80 inci maddenin ikinci fıkrasına göre belirlenecek prime esas kazanç tutarı üzerinden hesaplanacak borç tutarının tamamını borcun tebliğ tarihinden üç ay içersinde ödemeniz halinde bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilecektir.

        Bilgilerinize rica ederim.

 

Not: Ticari faaliyetinizin devam etmesi halinde ekteki sigortalılık belgesini ilgili yerlerden onaylatıp merkez müdürlüğümüze ibraz etmeniz gerekmektedir.

 

Ek: 1 Adet Sigortalılık Belgesi

 

 

Eğer Bağ-kur sigortalısı iseniz ve size yukarıdaki yazıya benzer bir yazı gelmişse zaten borcunuz silinmiş demektir.

 

Ancak 1 Mayıs 2008 sonrası Bağ-kur borçlarınızın silinmediğini bilmeniz gerekiyor.

 

Yasa 30.04.2008 öncesi 5 yıl ve fazlası Bağ-kur borçlarının silinmesini kapsıyor.

 

Eğer bütün kayıtlarınızı ( vergi, meslek odası, esnaf sicil, şirket ortaklığı ) 30.04.2008 öncesi kapatmışsanız ve 1 Mayıs 2008 ve sonrasında da herhangi bir ticari faaliyette bulunmamışsanız Bağ-kur borcundan yasal olarak kurtuldunuz demektir.

 

Peki Bağ-kur’a 5 yıldan fazla borcu olan diğer sigortalılara neden böyle bir yazı gelmiyor?

 

Hatta bırakın 5 yılı kayıt olduğu günden beri 15-20 yıldır hiç ödeme yapmamış sigortalıların borçları neden silinmiyor? Bakıyorum vatandaşın Bağ-kur girişi 05.11.1984 ödeme kısmında HERHANGİ  BİR ÖDEME KAYDINA RASTLANMADI diyor. Fakat borç ve hizmet silinmemiş.

 

İşte bu durumdaki Bağ-kur sigortalılarının dosyasında evrak eksikliği vardır.

 

Eğer evrak eksiğim yok her şeyi zamanında tas tamam Bağ-kur’a bildirdim diyorsanız o zaman hemen bağlı bulunduğunuz SGM Sosyal Güvenlik merkezini telefonla arayın veya yakınsa bizzat gidin Bağ-kur borçlarınızın neden silinmediğini sorun.

 

Gerek telefonla aramanızda gerekse bizzat gitmeniz halinde mutlaka netice alırsınız. Artık Sosyal Güvenlik Kurumunun eskisi gibi olmadığını çok şeyin değişmiş olduğunu göreceksiniz. Fakat derdinizi ve talebinizi iyi ifade etmeniz gerekiyor.

Şimdi gelelim Bağ-kur’un evrak eksikliğinden dolayı borçlarını silemediği sigortalılara gönderdiği yazıya…

 

Yazı çoğunlukla meslek odası ve esnaf sicil kayıtları sigortalının dosyasında olmadığı için gönderiliyor. Çünkü Bağ-kur vergi daireleri ile anlaştığı için vergi kayıtları kısmını kendi hallediyor.

 

 

İŞTE BAĞKUR BORCUNUN SİLİNMESİ İÇİN EVRAK EKSİĞİ OLAN SİGORTALILARA  GÖNDERİLEN RESMİ YAZI

 

Konu:Sigortalılığınız

 

    30.04.2008 tarihi itibariyle yürürlüğe giren 5510 sayılı kanunun geçici 17 inci maddesine istinaden hakkınızda gerekli işlemlerin yapılabilmesi için yazımız ekinde sigortalılık belgesini aşağıda ( x ) işareti konulan kuruluştan tanzim ve tasdik ettirerek Merkez müdürlüğümüzün Bağ-kur servisine intikal ettirmenizi rica ederim.

 

 

TC Kimlik No :………………  

Bağ-kur No    :…………………

 

AÇIKLAMALAR

 

( x )  Bağlı bulunduğunuz vergi dairelerinden

 

( x ) Meslek kuruluşunuzdan

( x ) Esnaf ve Sanatkarlar Sicil memurluğunuzdan

 

( x ) Ticaret odasına kaydınız mevcut ise;

 

(  ) Başka bir sosyal güvenlik kurumuna tabi çalışıyorsanız veya emekliyseniz durumunuzu gösterir belgeyi dilekçe ekinde bildirmeniz gerekmektedir.

 

EK: Sigortalılık belgesi

 

Değerli okuyucular umarım bu yazı Bağ-kur borcunu sildirmek için nereden başlayacağını bilmeyenlere ışık olur. Size böyle bir yazı gelmemişse ve hala 5 yıldan fazla olduğunu düşündüğünüz Bağ-kur borçlarınız silinmemişse vakit kaybetmeden bağlı bulunduğunuz müdürlüğe başvurmanızı tavsiye ederim.

 

Telif Hakkı: emeklilikhaber.com © 2010 Ali ÖZTÜRK Ekonomist

0
0
0
Yorum Yaz