23 09 2008

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com


SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA

.... • En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Sorularınız İçin Yazın:

emeklilikuzman@gmail.com


Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

Emekli çalışandan prim kesintisi

Şerif AKCAN

Emekli çalışandan prim kesintisi
Ülkemize mahsus sigorta kollarından birisi olan “sosyal güvenlik destek primi” emekli olduktan sonra da çalışmaya devam eden kişilerden yapılan prim kesintisi için kullanılmaktadır.

Son günlerden çıkan haberlere göre, emekli olup çalışmaya devam edenlerin aylıklarından yüzde 35 kesinti yapılacağı belirtildi. Söz konusu haberi duyan emekliler ister istemez bir panik havası içinde bu kesintinin sebebini araştırmaya koyuldular.

Peki, işin aslı nedir? Gerçekten emekli olup çalışmaya devam eden kişilerin emekli aylıklarından yüzde 35 kesinti yapılacak mı?

Hemen belirtmeliyiz ki, bu haberler doğru değil. Kötü niyetli olarak olayları çarpıtma niyeti yoksa, ki biz olmadığını düşünüyoruz, bu haberler tamamen yanlış bilgilendirmeden kaynaklanıyor.

Mevcut uygulamaya göre, emekli olduktan sonra işçi olarak iş sözleşmesiyle çalışmaya devam eden kişilerin aldıkları ücretler üzerinden yüzde 30 sosyal güvenlik destek primi kesintisi yapılmaktadır.

Örneğin; herhangi bir kurumdan emekli olan (A) şahsı, aylık brüt 1000 YTL ücret ile bir işveren yanında çalışmaya devam ediyorsa bu kişinin ücretinden (1000 YTL ) üzerinden yüzde 30 sosyal güvenlik destek primi kesintisi yapılıyor.

Dikkat ediniz, bu kesinti aldığı emekli aylığı üzerinden değil, çalıştığı işyerinden aldığı ücretten kesiliyor. Bu kesinti yeni keşfedilmiş bir kesinti de değil. Yıllardan beri uygulana gelmektedir.

1 Ekim tarihinden sonra ise, söz konusu yüzde 30’luk kesintiye ilave olarak, yüzde 1 ila 6,5 arasında iş kazası ve meslek hastalığı sigorta koluna kesinti yapılacak. Emekli işçinin çalıştığı işyerindeki işin tehlikesine göre bu kesinti yüzde 1 de olabilir yüzde 6,5 da olabilir.

Her hal ve şartta bu kesinti de kişinin emekli aylığından değil, çalıştığı işyerindeki ücretinden yapılacak. İş kazası geçirmesi halinde bu sigorta kolundan tedavi olacak.

Emekli olup ticari faaliyette bulunan kişilerin durumu akla gelebilir. Gerçekten, emekli olduktan sonra bir şekilde ticari hayatın içine girilebileceği gibi, öteden beri ticari hayatın içinde olan kişilerin bu faaliyetlerine devam etmeleri de söz konusu olabilir.

Bu kişiler için 1 Ekim tarihinden itibaren emekli aylıklarından yüzde 12’lik bir kesinti yapılacak. Bu kesinti tutarı yıllık yüzde bir artırılarak 2011 yılında yüzde 15’te sabitlenecek.

Mevcut durumda, emekli olduktan sonra ticari faaliyetine devam eden Bağ-Kur emeklilerinin maaşından yüzde 10 kesinti yapılıyordu. Bundan sonra bu kesinti oranı yüzde 12’den başlayıp yüzde 15’e kadar devam edecek.

1690
0
0
Yorum Yaz