SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın:
emeklilikuzman@gmail.com

emeklilikhaber
22 Takipçi | 546 Takip
Kategorilerim

5375 Günden Emeklilik

Askerlik Borçlanmasıyla Erken Emeklilik

5750 Günden Emeklilik

50 Yaşında Emeklilik

5900 Günden Emeklilik

5300 Günden Emeklilik

Dul Aylığı

56 Yaşında Emeklilik

Emeklilere 100 TL Seyyanen Zam

Fiili Hizmet Süresi Zammı

Malulen Emeklilik Şartları

5675 Günden Emeklilik

İsteğe Bağlı Sigorta

Erken Emeklilik

Engelli Hakkıyla Emeklilik

Haber

TÜFE Artış Oranı

5100 Günden Emeklilik

Son 7 Yıl Kuralı

Erken Emekli Olma İhtimali

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

Geriye Dönük Bağ-kur Borçlanması

Devlet Memuru

62 Yaşında Emeklilik

Yurtdışı Borçlanması

58 Yaşında Emeklilik

3760 Günden Emeklilik

Polis Emeklilik Hesaplama

49 Yaşında Emeklilik

Doğum Borçlanması

Emeklilik Formülleri

60 Yaşında Emeklilik

SSK Emeklilik Hesaplama

7000 Günden Emeklilik

Memur Emeklileri

Sağlık Yardımı

Bağ-kur Kaydı Olmayanlar

Ek-5 Tarım SSK

Askerlik Borçlanması

Vergi İndirim Belgesi

Yetim Aylığı

Emekli İkramiyesi

3600 Günden Emeklilik

Bağ-kur Emeklilik Hesaplama

İşsizlik Maaşı

Memur Emeklilik Hesaplama

5000 Günden Emeklilik

Maaş Farkları

Kıdem Tazminatı

9000 Günden Emeklilik

İsteğe Bağlı Bağ-kur

Ev Hanımı Emeklilik

Hizmet Tespit Davası

Karşılaştırmalı Emeklilik Hesaplama

Diğer İçeriklerim (2166)
Tüm içeriklerim

Emekli çalışandan prim kesintisi

2008-09-23 00:20:00
Şerif AKCAN

Emekli çalışandan prim kesintisi
Ülkemize mahsus sigorta kollarından birisi olan “sosyal güvenlik destek primi” emekli olduktan sonra da çalışmaya devam eden kişilerden yapılan prim kesintisi için kullanılmaktadır.

Son günlerden çıkan haberlere göre, emekli olup çalışmaya devam edenlerin aylıklarından yüzde 35 kesinti yapılacağı belirtildi. Söz konusu haberi duyan emekliler ister istemez bir panik havası içinde bu kesintinin sebebini araştırmaya koyuldular.

Peki, işin aslı nedir? Gerçekten emekli olup çalışmaya devam eden kişilerin emekli aylıklarından yüzde 35 kesinti yapılacak mı?

Hemen belirtmeliyiz ki, bu haberler doğru değil. Kötü niyetli olarak olayları çarpıtma niyeti yoksa, ki biz olmadığını düşünüyoruz, bu haberler tamamen yanlış bilgilendirmeden kaynaklanıyor.

Mevcut uygulamaya göre, emekli olduktan sonra işçi olarak iş sözleşmesiyle çalışmaya devam eden kişilerin aldıkları ücretler üzerinden yüzde 30 sosyal güvenlik destek primi kesintisi yapılmaktadır.

Örneğin; herhangi bir kurumdan emekli olan (A) şahsı, aylık brüt 1000 YTL ücret ile bir işveren yanında çalışmaya devam ediyorsa bu kişinin ücretinden (1000 YTL ) üzerinden yüzde 30 sosyal güvenlik destek primi kesintisi yapılıyor.

Dikkat ediniz, bu kesinti aldığı emekli aylığı üzerinden değil, çalıştığı işyerinden aldığı ücretten kesiliyor. Bu kesinti yeni keşfedilmiş bir kesinti de değil. Yıllardan beri uygulana gelmektedir.

1 Ekim tarihinden sonra ise, söz konusu yüzde 30’luk kesintiye ilave olarak, yüzde 1 ila 6,5 arasında iş kazası ve meslek hastalığı sigorta koluna kesinti yapılacak. Emekli işçinin çalıştığı işyerindeki işin tehlikesine göre bu kesinti yüzde 1 de olabilir yüzde 6,5 da olabilir.

Her hal ve şartta bu kesinti de kişinin emekli aylığından değil, çalıştığı işyerindeki ücretinden yapılacak. İş kazası geçirmesi halinde bu sigorta kolundan tedavi olacak.

Emekli olup ticari faaliyette bulunan kişilerin durumu akla gelebilir. Gerçekten, emekli olduktan sonra bir şekilde ticari hayatın içine girilebileceği gibi, öteden beri ticari hayatın içinde olan kişilerin bu faaliyetlerine devam etmeleri de söz konusu olabilir.

Bu kişiler için 1 Ekim tarihinden itibaren emekli aylıklarından yüzde 12’lik bir kesinti yapılacak. Bu kesinti tutarı yıllık yüzde bir artırılarak 2011 yılında yüzde 15’te sabitlenecek.

Mevcut durumda, emekli olduktan sonra ticari faaliyetine devam eden Bağ-Kur emeklilerinin maaşından yüzde 10 kesinti yapılıyordu. Bundan sonra bu kesinti oranı yüzde 12’den başlayıp yüzde 15’e kadar devam edecek.

1651
0
0
Yorum Yaz