29 11 2010

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com


SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA

.... • En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Sorularınız İçin Yazın:

emeklilikuzman@gmail.com


Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK'ya geçmişe dönük bildirimde bulunma hk.

 

 
İşveren geçmişe dönük bildirimde bulunabilir 

SORU: Sayın Celal Kapan, babam, 1 Ocak 1935 doğumlu. Hizmet başlangıç tarihi 8 Aralık 1961. Şu anda bir kurumda sigortalı olarak çalışıyor. 2000'de girdiği bu kurum, babamı 2006'da sigortalı olarak göstermeye başladı. 

Emekli olabilmesi için 3 bin 600 günü doldurması gerekiyor. Babamın şu anda 2 bin 200 günü ve 2 senelik askerlik ödeme imkanı var. Bu kurum geriye dönük olarak 900 gün ödeme yapsa babamın günleri doluyor. Bu durumda ne yapmamız gerekir? Kurumu da mağdur etmek istemiyoruz. Teşekkürler. (İSİMSİZ) 

CEVAP: Babanızın sigortalılık başlangıcı çok eski olmasına ve yaşı da emeklilik için uygun olmasına karşın, prim ödeme gün sayısı çok düşük. Bu nedenle 3 bin 600 günü doldurmanız zorunlu. Askerlik borçlanmasıyla prim gün sayısını 2 bin 920 güne ulaştırdığı zaman 680 güne ihtiyacı kalıyor. Bu da iki yıldan daha az bir süreyi kapsıyor. Emeklilik için iki seçeneğinden ilki bu süreyi beklemek. Ancak halen çalıştığı işyerinin kendisini zaten 2000-2006 yılları arasında sigortasız çalıştırdığını belirtiyorsunuz. Belirttiğiniz husus, zaten, yasalara göre suç. İşyerini mağdur etmekten kastınız nedir anlayamadım. Çünkü işyeri zaten yasalara aykırı şekilde sigortasız işçi çalıştırmış durumda. İşyeri babanızın geçmişte sigortasız çalıştırıldığı döneme ilişkin bildirimlerini bu gün de yapabilir. Hatta yapması da gerekir bence. İşverenin prim ödeme yükümlülüğü zaten vardı. Geçmişe dönük bildirimle zamanında yerine getirmediği prim ödeme yükümlülüğünü de yerine getirmiş olur. Tek bir farkla primlere bir miktar gecikme zammı da işlemiş olur. Onu da ödemiş olurlar. 

GECİKME ZAMMI 
Ancak zaten kuruma ait bir parayı bir süredir işveren kullanmış oluyor. Bu nedenle uygulanan gecikme zammı işveren tarafından haksız yere kullanılan paranın karşılığıdır. Geçmişe yönelik bildirimde işvereni asıl etkileyecek olan yasal süresi dışında verilen aylık prim ve hizmet belgeleri için kurumca uygulanacak olan idari para cezasıdır. Ancak 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanun'unda bu konuda da işverenler lehine bir düzenleme yer alıyor. Kanun, hatasını sonradan düzeltmek isteyen işverenlerle kaçak sigortalı çalıştırdığı kurumca saptanan işverenlere farklı ölçülerde ceza verilmesini öngörüyor. Hatasını düzeltmek amacıyla geçmişe yönelik bildirimde bulunan işverenlere, verdikleri her bir prim belgesi için prim belgesinin asıl belge olması halinde asgari ücretin beşte biri, ek belge olması halinde ise sekizde biri tutarında idari para cezası uygulanır. Tabii, bu cezalar prim belgelerinin verildiği dönemde geçerli olan asgari ücretin beşte ya da sekizde biri tutarındadır. 

ASGARİ ÜCRETİN 3 KATI 
Eğer işverenin kaçak sigortalı çalıştırdığı kurumca reesen saptanır veya mahkeme kararı ile tespit edilirse bu cezalar her bir prim belgesinde asgari ücretin üç katına çıkar. Bu nedenle bir süre kaçak sigortalı çalıştıran işverenlere hatalarını kurumca reesen saptanmadan kendilerinin düzeltmesinin daha az maliyetli olduğunu öneriyoruz. Babanızla ilgili olarak da işvereni ile bu yönde bir görüşme yapın. Maliyet analizini iyi yapın ve kararı buna göre alın. 

Yeni Asır 
Celal Kapan

1205
0
0
Yorum Yaz