17 02 2011

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com


SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA

.... • En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Sorularınız İçin Yazın:

emeklilikuzman@gmail.com


Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

Torba yasa ile emekli maaşlarına kaç lira zam yapılacak? - YENİ

 

 

Emekli Mart’ta 180 TL zam alacak

Emeklilerin 2 aydır maaşlarına yansıtılmasını bekledikleri zam oranları torba yasa Cumhurbaşkanı Gül tarafından Mart ayı maaş dönemine kadar onaylanırsa, zam farkları Mart’ta ödenecek. Bu şekilde 2011 yılı ilk yarısında zamlı haliyle 710.5 TL alması gereken SSK işçi emeklisi Mart ayında 3 aylık zam ile birlikte 835.3 TL maaş alacakken, BAĞ-KUR esnaf emeklisi ise 574 TL yerine 700 TL maaş alacak.

ANKA’nın emekli maaş oranlarına ilişkin yaptığı hesaplama, Mart ayında torba yasanın onaylanması halinde emeklinin maaşlarına 2010 Aralık ayına oranla yaklaşık 180 TL’lik farkın yansıyacağını ortaya çıkardı.Yaklaşık 8 milyon emekli Şubat ayında maaşlarına yansıtılmasını bekledikleri zam farkını, "Torba yasa" Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmadığı için bu ay da alamadı.

5.5 milyon SSK emeklisinin maaşları bankaya zamsız olarak gönderilirken, 2.1 milyon Bağ-Kur emeklisi de aynı sıkıntıyı yaşıyor. Torba yasa ile emekliye aylık 60 TL seyyanen zam yapılmıştı. SSK emeklilerine maaşları her ayın 17’sinden itibaren ödeniyor. Sosyal Güvenlik Kurumu ise parayı birkaç gün öncesinden bankaya yatırıyor.

Ancak bu ay gönderilen miktar içinde zam oranları yer almadı.Mart ayında Ocak ve Şubat aylarına ait zam farklarının da birlikte hesaplanarak yatırılması beklenilen emekli maaşları ile birlikte emekli 2010 yılı Aralık ayına oranla Mart’ta maaşına yaklaşık 180 TL zam görmüş olacak. Buna göre 2011 yılı birinci yarısında zamlı olarak 710.2 TL alması beklenilen SSK işçi emeklisi zam farkları Mart ayında maaşlarına yansıtılırsa 835.3 TL alacak. Yine aynı şekilde Ocak’ta zamlı olarak 555.3 TL alması beklenilen SSK tarım emeklisi Mart’ta 681 TL alacak. Bağ-Kur esnaf emeklisi Ocak’ta 574 TL alacakken Mart ayında 3 aylık zam farkı ile birlikte 700 TL alacak ve Bağ-Kur tarım emeklisi ise Ocak’ta 434.1 TL alacakken Mart ayında 577 TL maaş alacak.

-MART’TAN SONRA TEMMUZ’A KADAR MAAŞLAR ÖNGÖRÜLDÜĞÜ GİBİ ALINACAK-

Torba yasanın onaylanması halinde Mart ayında 2010 yılı Aralık ayına göre 3 aylık zam farkı alacak olan emekliler Nisan ayı ile birlikte öngörülen maaşlarını yeniden almaya başlayacak. Buna göre Nisan’da SSK işçi emeklisi 710.5 TL, SSK tarım emeklisi 555.3 TL, Bağ-Kur esnaf emeklisi 574 TL ve Bağ-Kur tarım emeklisi ise 434 TL maaş alacak. 2011 yılı ikinci yarısından itibaren emekli maaşlarına yüzde 4’lük zam yansıtılacak. Buna göre ise Temmuz’da SSK işçi emeklisi 739 TL, SSK tarım emeklisi 577.5 TL, Bağ-Kur esnaf emeklisi 597 TL ve Bağ-Kur tarım emeklisi ise 451.5 TL maaş alacak.

BABACAN: 'ZAM İÇİN ENGEL YOK'

Bu arada Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, emekli maaşlarının ilave zam kısmına yönelik soru üzerine de, Torba Yasa üzerinde son rötuşların yapıldığını, Cumhurbaşkanı’nın onayından sonra yürürlüğe gireceğini hatırlatarak, bütün süreçlerinin Mart ayına kadar tamamlanması durumunda emekli maaşlarının ilave zam kısmının ödenmesinde bir engel olmadığını söyledi.

Nakit hazırlıklarının tamam olduğunu belirten Ali Babacan, Mart başına kadar onay sürecinin tamamlanıp Resmi Gazete’de yayınlanması durumunda nakdin hazır beklediğini, yani farkların hazır olduğunu, bu konuda herhangi bir sorun yaşanmayacağını bildirdi.

17 Şubat 2011 - MİLLİYET


İLGİNİZİ ÇEKECEK DİĞER KONU BAŞLIKLARI:

 1. Bağ-kur ekstresinde görülen borcumu yeni çıkacak aftan yararlanarak ödeyeceğim emekli olurken başka sorunlar çıkmaması için şimdiden ne yapmalıyım?
 2. İsteğe bağlı Bağ-kur ödüyorum fakat yakında SSK'lı bir işe gireceğim isteğe bağlı sigortayı sonlandırmak için ne yapmalıyım?
 3. Kendi isteğimle ne zaman işten ayrılırsam kıdem tazminatı alabilirim?
 4. Yeni Bağ-kur affı çıktığında aylık primlerimi ödemeden yalnızca eski Bağ-kur borcumu taksitlendirebilir miyim?
 5. 1995 SSK girişliyim 1984 ve 1988 doğum tarihli iki çocuğum var ben de doğum borçlanmasından faydalanabilir miyim?
 6. SSK emeklisi babasından yetim aylığı alan ve çalışmayan kız çocuğu isteğe bağlı sigortalı olursa yetim aylığı kesilir mi?
 7. Bir şahıs diyelim ki 1980 yılında SSK'lı olarak işe girdi 2005 yılında ise esnaf faaliyetine başladı Bağ-kur işe başlamayı hangi tarih olarak dikkate alır?
 8. Hangi kadın sigortalılar 50 yaşında 3600 günden hemen SSK emeklisi olabilirler?
 9. Hangi erkek sigortalılar 55 yaşında 3600 günden hemen SSK emeklisi olabilirler?
 10. 01.04.1981 öncesi işe giren kadınlar SSK'dan nasıl emekli olabilir?
 11. 08.09.1976 ve daha öncesi işe giren erkekler SSK'dan nasıl emekli olabilir?
 12. 14 yaşında SSK'lı olarak çalışmaya başladım bu durumda sigorta tescil tarihim kaç yaşımdan geçerlidir ve ne zaman emekliliğe hak kazanırım?
 13. e-devlet şifrenizi ilk aldığınızda defalarca yanlış girmemek için hangi ayrıntıya dikkat etmelisiniz?
 14. Yeni SGK affında e-devlet uygulamasının mağduru olmamak için ne yapmamızı tavsiye edersiniz?
 15. Emekliliği Bağ-kur'dan sonra SSK'ya geçtiği için son 1260 gün şartına takılanlar askerlik borçlanması yaparlarsa işe yarar mı? 
 16. Dayımın Şubat 1982 SSK girişi ve 3300 günü var 20 ay askerlik borçlanması yaparsa ne zaman emekli olur? 
 17. Prim günüm ve sigortalılık sürem dolu fakat emekliliğime 8 yıl var doğum borçlanması yaparsam emeklilik yaşım öne gelir mi? 
 18. Geçmişte Bağ-kura kaydı olanlar Kuruma bildirmedikleri vergi ve şirket ortaklığı kayıtlarını şimdi bildirerek yeni SGK affından yararlanabilirler mi? 
 19. Bağ-kur hiç bir meslek odası ve esnaf sicile kayıtlı olmadığım halde belge getir diyor ne yapmalıyım? 
 20. Çıkacak olan yeni SGK affından 5 yıldan fazla Bağ-kur borcu olduğu için sigortalılıkları durdurulan ve hizmetleri silinenler de yararlanacaklar mı? 
 21. Bağ-kur'a hiç kayıt olmayan eski vergi mükelleflerinin yeni SGK affıyla emekli olma şansları var mı? 
 22. Yeni vergi ve SGK affıyla bir defaya mahsus yaşını bekleyen SSK'lıları emekli yaparlar mı? 
 23. Kapanmış vergi kayıtlarına rağmen devam etmiş Bağ-kur borçlarını yeni aftan yararlanıp ödeyerek emekli olabilir miyiz? 
 24. Askerlik borçlanması bedelini toplu olarak ödemek için Ziraat bankasından para çekebilir miyiz? 
 25. Eski vergi ve meslek odası kayıtlarımı göstererek Bağ-kur'dan geriye dönük gün kazanabilir miyim? 
 26. Yeni çıkan SGK affı ile yaşını doldurup prim günü eksik olanlar toplu ödeme yaparak emekli olabilecekler mi? 
 27. 2000 yılında işyeri açtım Bağ-kura kayıt oldum fakat 3 ay sonra dükkanımı kapattım şimdi aradaki 10 yıllık boşluğu borçlanıp ödeyebilir miyim? 
 28. Bağ-kura kaydı olmayan babamın 1990 ile 1998 arasındaki vergi kayıtlarını Bağ-kura saydırıp emekli yapabilir miyiz? 
 29. Hangi meslek odasına kayıtlı olduğumu öğrenmek için nereden bilgi alabilirim? 
 30. Bağ-kura bildirilmeyen vergi ve şirket ortaklığı kayıtları ileride başıma dert açar mı? 
 31. Emeklilik başvurusu yaparken vukuatlı nüfus kayıt örneği vermek zorunlu mu? 
 32. Bağ-kura kaydım yok ama aralıklarla 15 yıla yakın vergi kaydım var bu durumda yeni çıkacak SGK affından yararlanıp emekli olabilir miyim? 
 33. 2006 yılında askerlik borçlanmasını ödedim fakat dekontu bulamıyorum SSK kayıtlarında ödediğime dair bilgi var mıdır? 
 34. Askerlik borçlanması tutarını bankaya ödedikten sonra kazandığım günleri SSK dökümümde hemen görmek istiyorum bunun için ne yapmalıyım? 
 35. Çalışmakta olduğum firmadan kendi isteğim ile ayrılırsam herhangi bir tazminat alabilir miyim? 
 36. Bir milletvekili tarafından TBMM'ye sunulan yaşını bekleyenlerin emekli edilmesi teklifi kabul edilir mi? 
 37. Eşim ilk kez 1985 yılında SSK'lı olarak işe başladı 1989 yılında işten ayrıldı 1993 ve 2002 yıllarında yaptığı iki doğum için de borçlanma yapabilir mi? 
 38. 2002 ve 2006 yılında isteğe bağlı SSK öderken doğum yaptım primi ödenmeyen 1995 ve 2001 arasındaki boşluklar için doğum borçlanması yapabilir miyim? 
 39. Bir bayan tanıdığım Bağkur'lu iken doğum yaptı doğum borçlanması hakkından yararlanabilir mi? 
 40. Doğum borçlanması uygulamasında ilk doğumla ikincisi arasında 2 yıldan az süre varsa ne olacak? 
 41. Geçmişte isteğe bağlı SSK ödeyenler doğum borçlanması yapabilir mi? 
 42. Hem SSK hem de Bağ-kur kaydı olduğu halde kimler doğum borçlanması yapamayacak? 
 43. SSK'lılar doğum borçlanması talepleri için nereye başvuru yapacaklar? 
 44. 1979 SSK girişli annem 1983 ve 1986 yıllarında yaptığı doğumlar için borçlanma yapabilecek mi? 
 45. Annemin prim günü dolu yaşını bekliyor doğum borçlanmasıyla emekliliğini öne çekebilir miyiz? 
 46. İsteğe bağlı Bağ-kur ödeyenler doğum borçlanması yapabilir mi? 
 47. 16 Eylül 2010 tarihli yeni hizmet borçlanması genelgesinde ilk işe girişten önceki doğumlara borçlanma hakkı verildi mi? 
 48. SSK'dan emekli olmak amacıyla son 1260 günü doldurmak için çalışıyordum ancak işten çıktım şu anda boşum isteğe bağlı yatırsam geçerli olur mu? 
 49. Primimi doldurmaya yetecek kadar yaşayamazsam 1820 gün ödenmiş primle eşim emekli maaşı için müracaat edebilir mi? 
 50. Bu sene üniversiteye gidecek bir öğrenciyim SSK'lı babam üzerinden sağlık yardımı alabilir miyim? 

621
0
0
Yorum Yaz